Полюбляєте пізнавати нові місця через автентичні страви? Тоді відпочинок у Карпатах гарантовано запам’ятається надовго! Усе завдяки натуральним продуктам місцевих фермерів, а також особливим старовинним рецептам. Окрім задоволення від смаку, на вас чекає користь для здоров’я, адже їжу турботливо вирощують в екологічно чистому регіоні, готують лише зі свіжих овочів, фруктів, домашнього м’яса. Що ж варто обов’язково скуштувати, подорожуючи до Карпат?
Топ-7 найвідоміших карпатських страв
Особливості карпатської кухні зумовлені умовами життя українців у горах. Важливе місце посідають молочні та кисломолочні продукти, каші та дари природи (ягоди, гриби, ароматні трави).
Значно менше рецептів разом з м’ясом, проте такі частування також можна знайти. Аби повною мірою насолодитися місцевою кухнею, варто зняти номер в Карпатах у готелі, який пропонує харчування, забезпечуючи гостей оригінальними гуцульськими стравами!
-
Банош. Густу кукурудзяну кашу варять з додаванням тертої картоплі, вершків, шкварок та бринзи. Приготування страви носить практично ритуальний характер.
-
Зупа. Надзвичайно ароматна грибна юшка. Це легка, але одночасно чудово зігрівальна страва з насиченим смаком.
-
Пироги. Таку оригінальну назву місцеві вареники отримали завдяки трохи більшому розміру. Для начинки використовують бринзу з зеленню, ягоди, сир.
-
Грибна смажка. Чудова літня страва, яка добре смакує з хлібом або мамалигою. Готують частування зі свіжих грибів, молока, смаженої цибулі з додаванням невеликої кількості борошна.
-
Бограч. Ця страва з угорським корінням готується зі шматків м’яса, що тушкуються з овочами та прянощами.
-
Кромплі. Запіканка з картоплі та домашньої ковбаси здатна зігріти навіть у мороз.
-
Гуслянка. Легкий сметанно-йогуртовий продукт, який можна їсти окремо, або разом з будь-якої основною стравою.
Які продукти варто спробувати в Карпатах та купити з собою?
Оскільки скотарство посідає важливе місце в культурі карпатських українців, радимо спробувати місцеві сири. Більшість з них дозріває взимку, хоча є сорти, які потребують мінімум часу на приготування. Обов’язково скуштуйте дари гірських полонин: мед та лікувальні трав’яні чаї. Надаєте перевагу більш міцним напоям? Тоді зверніть увагу на місцеве вино! Особливості клімату надають виноградному соку особливого смаку, виразної терпкості, а щедре на сонце літо — приємної солодкості.
Гастрономічні карпатські фестивалі
У селі Косонь щороку наприкінці квітня проводять чемпіонат бограча. Трохи пізніше, у травні, Костильовка запрошує на веселий фестиваль «Берлибаський банош»! На початку літа в селі Колочава щороку проходить свято пива, де можна спробувати місцеві сорти. Також саме тут, але трохи пізніше, проводиться фестиваль ріплянки, присвячений одній з традиційних карпатських страв. Початок літа знаменується ще однією смачною подією — святом «Бичківські голубці», яке проходить у Великому Бичкові.
Скучили за солоденьким? У серпні всі охочі мають можливість відвідати свято леквару (сливового повидла), що організують у селі Геча. На початку осені мандрівників потішить фестиваль «Гуцульська бринза» у Рахові та збір винограду у селищі Середнє. А взимку варто відвідати буковельський фестиваль глінтвейну «Золота чаша Грааля».