Рівень забруднення атмосфери показує комплексний індекс забруднення атмосфери (КІЗА) - безрозмірний показник, що враховує рівень зараження повітря окремо взятій домішкою, а також клас небезпеки забруднюючої речовини ...
Виділяють чотири ступеня забруднення залежно від значення КІЗА: безпечний - до 5, підвищений - 5-7, високий - 8-13, дуже високий - вище 13.
Перша десятка міст з найбільш забрудненою атмосферою виглядає так (в дужках вказано КІЗА):1. Горлівка, Донецька область (16,0).2. Одеса (15,5).3. Армянськ, Донецька область (14,7).4. Слов'янськ, Донецька область (14,2).5. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область (14,0).6. Красноперекопськ, Крим (13,8).7. Маріуполь, Донецька область (13,2).8. Донецьк (13,1).9. Кривий Ріг, Дніпропетровська область (13,0).10. Макіївка, Донецька область (12,2).
Наступним у списку йде Ужгород (11,5), що виявилося несподіваним навіть для фахівців.Ситуацію пояснюють розташуванням міста в котловані, де застоюються повітряні маси, і великою кількістю транспорту.На кілька позицій нижче розташований Київ (9,8), випереджаючи по забрудненості Запоріжжя (8,7), що пов'язують з великою кількістю автомобілів у столиці.В число особливо брудних міст потрапили Луцьк (7,5) і Херсон (9,4) - центри самих «незадимлених» областей. Найбільш чистими виявилися Трускавець і Яремче.Зміни останніх роківЕкологічний рейтинг міст змінюється.Ще два роки тому найбруднішим був Маріуполь, але після реконструкції на меткомбінаті «Азовсталь» він перемістився на сьоме місце. В лідерах залишається Горлівка, де розташовано близько сорока заводів і шахт. Місто також лідирує по захворюваності та смертності серед жителів України.Порівняно з 90-ми роками минулого століття відбулося поліпшення екологічної ситуації в Україні. Через закриття ряду виробництв індекс забруднення атмосфери по країні в цілому знизився в 3,5 рази, а в Донецьку, де він був найбільш високий, - в 6 разів.