За останнi 100-150 рокiв температура на нашiй планетi збiльшилась на 1 0С. Та поступове й послiдовне потеплiння називається глобальними змiнами клiмату, якi супроводжуються нетиповими клiматичними явищами на сушi та на морi, збiльшенням амплiтуд температурного коливання, змiщенням календарних пiр року, таненням льодовикiв, затопленням островiв та частини материкiв.
Причиною змiн клiмату є парниковi гази, передусiм СО2, який, починаючи з 1750 року (початку промислової революцiї), через спалення викопного палива у великих кiлькостях почав надходити в атмосферу. iшим небезпечним парниковим газом на планетi є метан. Антропогенним джерелом метану в Українi є стiчнi води, водосховища та смiттєзвалища.
Вченi вважають, що пiдвищення температури на планетi ще на 2 0С, а це може статись вже до середини ХХi ст., пробудяться фiзичнi механiзми, якi призведуть до рiзкого посилення парникового ефекту. Почнуться незворотнi змiни в атмосферi Землi та пов’язанi з цим клiматичнi катаклiзми.
Щоб вiдвернути цю небезпеку уряди бiльшостi країн свiту у 2015 роцi в Парижi пiдписали мiжнародну угоду щодо пiдтримки збiльшення середньої температури планети на рiвнi нижче 2 °C.
Мiсто Ужгород у свою чергу також приєдналося до європейської iнiцiативи – Угоди Мерiв з питань енергоефективностi та клiмату, згiдно з якою взяло на себе зобов’язання до 2030 року знизити викиди СО2 на 30 %. Для цього необхiдно провести ряд змiн у п’яти сферах життя мiста, якi споживають найбiльше енергiї: бюджетнi установи, житловий сектор, транспорт, вуличне освiтлення та сфера обслуговування. Весь комплекс змiн повинен призвести до скорочення споживання енергiї, а отже, до скорочення викидiв парникових газiв. Покроковi змiни у цих напрямках чiтко прописанi у Планi дiй зi сталого енергетичного розвитку та клiмату мiста, який був розроблений та затверджений Ужгородською мiською радою у 2018 роцi. Отже, для мiської влади цей документ є керунком до дiй, про виконання якого щодвароки мiська рада звiтуватиме у європейський офiс Угоди Мерiв. Однак досягти бажаного результату мiсто не зможе без безпосередньої та активної участi мешканцiв мiста.
То що особисто готовi ужгородцi змiнити у своєму повсякденному життi для зниження власних викидiв вуглекислого газу в атмосферу? Таке питання задавали школярi звичайним перехожим на пл. Театральнiй пiд час все мiської Акцiї «Знизимо викиди СО2!», яка вiдбулась 25 квiтня в Ужгородi з iнiцiативи ГО «Екосфера». Дiти демонстрували власноруч виготовлений стенд з варiантами на вибiр щодо змiн у виборi транспорту, використання електроенергiї, тепла та поводження з вiдходами.
Так, наприклад, 65 % опитаних вiдповiли, що готовi пересiсти на велосипед для пересування мiстом, бо цей вид транспорту взагалi не продукує викидiв в атмосферу. iншi 35 % мiстян сподiваються на добре розвинену iнфраструктуру громадського транспорту, який є бiльш дружнiм до природи за iндивiдуальний автомобiль, бо продукуючи таку ж кiлькiсть викидiв, переводить у десятки разiв бiльше людей. Ще 25 % мiстян вiдповiли, що обрали б електромобiль.
Для заощадження електроенергiї 35 % ужгородцiв готовi економити воду, 20 % готовi встановлювати власнi сонячнi електростанцiї на дахах своїх будинкiв i 15 % – замiнити традицiйнi лампочки на енергоефективнi.
В останнi роки громадяни скаржаться на високу вартiсть опалення для власних осель. Однак лише 25 % опитаних вiдповiли, що готовi пiдвищити енергоефективнiсть свого житла через його утеплення, а 30 % сказали, що бажають отримувати теплу воду задарма, встановивши сонячний колектор.
Щодо твердих побутових вiдходiв, бо на сьогоднi 50 % мiстян готовi сортувати смiття за умови наявностi достатньої кiлькостi контейнерiв для вторсировини бiля їхнiх будинкiв. Ще 40 % можуть вiдмовитись вiд одноразових речей та упаковок та перейти на використання багаторазових, наприклад, таких, як екоторби.
Для охоплення бiльшої кiлькостi мiстян такi опитування проводитимуться й пiд час iнших мiських акцiй впродовж року. i хоча таке опитування не є репрезентативним, однак його результати дають певний керунок для мiської влади, на якi заходи передусiм варто витрачати кошти мiського бюджету. Зокрема це розвиток якiсного громадського транспорту та облаштування велосипедної iнфраструктури. А також розвиток якiсної iнфраструктури для покриття усього мiста системою селективного збору смiття, - повiдомляє прес-служба ГО «Екосфера».
Читайте також: Ужгородець виготовляє з агровідходів екологічний одноразовий посуд (ФОТО)