Закарпаття – край виноградарства та виноробства. Практично у кожнiй родинi восени закладається у бочки вино, аби вiдкоркувати його на Рiздвяно-новорiчнi свята та частувати гостей. Чимало в областi й професiйних виноробiв – вiд малих приватних пiдприємцiв до заводiв, якi спецiалiзуються i на вирощуваннi винограду, i на розливi рiзних сортiв та видiв вина. У сiчнi в областi тривають фестивалi вина: в Мукачевi – «Червене Вино», в Ужгородi – «Василля». Для малих виноробiв важлива пiдтримка на законодавчому рiвнi.
Велику кiлькiсть виноробiв краю найяскравiше демонструють виннi фестивалi, якi органiзовують кiлька разiв на рiк практично у кожному мiстi Закарпаття. Не виняток – i фести, якi зараз тривають одночасно в Ужгородi та Мукачевi.
Минулого року народнi депутати вiд Закарпаття – Роберт Горват, Василь Петьовка та Валерiй Лунченко стали спiвавторами законопроектiв на пiдтримку виноробства. Один iз законiв – «Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо розвитку виробництва терруарних вин та натуральних медових напоїв» передбачає спрощену процедуру лiцензування пiдприємств iз невеликими обсягами виробництва терруарних вин (тобто вин мiсцевостi), плодово-ягiдних вин та унiкальних медових напоїв з виноматерiалiв власного виробництва.
У жовтнi 2018 року Кабiнет Мiнiстрiв України затвердив форму та порядок реєстрацiї декларацiї вiдповiдностi матерiально-технiчної бази для малих виноробiв, котрi хочуть виготовляти та реалiзовувати власне вино, тож традицiйне виноробство має всi шанси для розвитку.
Бiльше дивiться в сюжетi М-студiо:
Читайте також: На Закарпаттi обрали кращого винороба. В Мукачевi оголосили переможцiв фестивалю "Червене вино"