На проекти програми транскордонної співпраці Польща-Білорусь-Україна на 2014-2020 рр. виділено 165 млн євро (ФОТО)

У рамках святкування 15 - річчя транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна у всіх регіонах трьох країн відбуваються святкові заходи, в ході яких йдеться про його здобутки та перспективи. Водночас це добра нагода познайомитись із культурою прикордоння.

8 червня у Совиному гнізді в Ужгороді відбулася конференція «Транскордонна співпраця на території Карпат».

У її роботі взяли участь Рафал Баліньскі-Міністерство інвестицій та розвитку Польщі, Пйотр Пілх – Кабінет Маршалка Підкарпатського воєводства, Павел Словіковскі- Спільний Технічний Секретаріат PL-BY-UA, Маріуш Касприк- Міністерство внутрішніх справ та адміністрації, Лєшек Буллєр- Центр Європейських проектів, Імре Чалаговіц - Управління фінансів Дунайської транснаціональної програми, Ганна Бєлоколос- Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Олександр Ганущин- голова Львівської обласної ради, Богдан Андріїв - Ужгородський міський голова та ін.

Ужгородський міський голова Богдан Андріїв привітав учасників конференції та відзначив, зокрема:

«Мені приємно, що сьогодні такий захід проходить у нашому місті. Хочу відмітити, що саме завдяки участі у Програмі співпраці України з Польщею з’явилася можливість відреставрувати важливі архітектурні пам’ятки: в Ужгороді – «Совине гніздо», а у нашому польському місті-партнері Ярославі – Кам’яницю. Тут, у «Совиному гнізді» ми бачимо практичну реалізацію Програми «Польща-Білорусь-Україна», переконаний у надзвичайній важливості продовження співпраці, реалізації таких проектів».

З вітальною промовою до учасників форуму звернулися голова ОДА Геннадій Москаль та заступник голови облради Петро Грицик. Вони високо оцінили здобутки транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна та його перспективи, подякували гостям за приїзд у наш край, побажали плідних успіхів у роботі конференції.

Петро Васильович, вітаючи поважних гостей від імені голови облради Михайла Рівіса, всього депутатського корпусу, зазначив, що розвиток транскордонного і міжнародного економічного, культурного, гуманітарного співробітництва Закарпатської області, котра знаходиться у самому центрі Європи, на кордоні України з чотирма європейськими країнами, є одним із пріоритетів діяльності облради.

Та нагадав, що Закарпатська область і, зокрема, обласна рада були засновниками одного з найперших на території України єврорегіонів – міжнародної асоціації «Карпатський Єврорегіон» , котрий відіграв значну роль у створенні надійного фундаменту для співпраці із розвитку прикордонних регіонів України, Угорщини, Словаччини, Румунії та Польщі на рубежі епох, у час переоцінки взаємовідносин між країнами. Сьогодні естафету лідера в діяльності української частини в Карпатському Єврорегіоні перейняла Львівська область.

- Та все ж,- далі мовив П.Грицик, – хотів би відзначити участь Закарпаття з 2015 року у новому унікальному форматі ЄОТС ТИСА, котре є першим проектом в Україні та першим об’єднанням, створеним між країною–членом ЄС Угорщиною та третьою країною, що не є членом Євросоюзу- Україною, і є прецедентом по суті. Сьогодні ми відзначаємо 15-ту річницю діяльності Програми Польща-Білорусь-Україна, яка для Закарпаття є теж дуже важливою. Вона значно розширила географію співпраці інституцій, організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, громадян та є потужним чинником пожвавлення вже існуючої співпраці. І, що дуже важливо у сьогоднішніх умовах – надає фінансовий ресурс для цієї спільної діяльності.

Так, попередній програмний період яскраво ілюструє це. А старт нового програмного періоду – відкриває нові форми співпраці, спрямовані на захист і промоцію культурної та природної спадщини, покращення транспортної інфраструктури регіонів, вдосконалення роботи пунктів перетину кордону, розвиток охорони здоров’я та безпеки.

- Хотів би підкреслити, що тільки згуртована праця органів державної влади, місцевого самоврядування, інституцій, неурядових організацій, громадян у межах своїх повноважень на своєму рівні дасть той позитивний результат, якого ми прагнемо – сталий розвиток Карпат, – наголосив Петро Васильович, відмітивши пожвавлення співпраці Закарпатської обласної ради, облдержадміністрації з Підкарпатським воєводством Республіки Польща та планування проведення українсько-польського Дня добросусідства у вересні цього року. На його переконання, спільна презентація наших регіонів поглибить існуючі та сприятиме налагодженню нових зв’язків територіальних громад. І ця дружба пришвидшить довгоочікуване відкриття пункту пропуску «Лубня-Волосате», який з’єднає Закарпаття із Підкарпатським воєводством, чим набагато спростить шлях до Польщі, дасть суттєвий поштовх в економічному та туристичному розвитку прикордоння, згуртує сили щодо функціонування природних парків України, Польщі та Словаччини.

До речі, у програмному періоді 2004 -2006 рр. було підтримано 167 проектів, де сума співфінансування ЄС склала 45.8 млн євро; у 2007-2013 рр.,завдяки фінансуванню ЄС у понад 170 млн євро, було зреалізовано 117 проектів у сфері соціальної інфраструктури, охорони здоров’я, освіти, туризму, збереження культурної спадщини, безпеки та інфраструктури пунктів перетину кордону. 165 млн євро буде виділено у Програмному періоді 2014-2020 рр. на проекти, спрямовані на захист і промоцію культурної та природної спадщини, покращення транспортної інфраструктури регіонів, вдосконалення роботи пунктів перетину кордону тощо.

Усі проекти, що фінансуються в рамках Програми Польща-Білорусь-Україна, є некомерційними. Бенефіціарами проектів виступають органи влади, бюджетні установи, громадські організації та ін.

У ході роботи на конференції доповідачі окреслили шляхи забезпечення сталого розвитку Карпат, поділилися досягненнями програм ТС, а культурна частина – презентує особливості наших регіонів та країн для ще більшого зближення.

Про досягнення програм транскордонної співпраці на території Карпат та забезпечення сталого розвитку цього регіону говорили на двох «круглих столах». Також міський голова Богдан Андріїв та голова Львівської облради, голова Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон «Карпати-Україна» Олександр Ганущин підписали Меморандум між Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон «Карпати-Україна» та Ужгородською міською радою.

9 червня в Ужгородському замку відбудеться фестиваль Карпати Фест, презентація можливостей Програми, майстер класи з ремесел та концерт гуртівRock-H (Україна), Orkiestra św.Mikołaja (Польща), Joryj Kłoc (Україна).