«Нашестя» лебедів в Ужгороді: реакція городян, яскраві фото та думка експерта (РЕПОРТАЖ)

У неділю, 11 грудня, ужгородці жваво сприйняли новину про те, що на Ужі аж 25 лебедів. Звичайно, дехто нарахував їх там 24, хтось – 22.. Та один факт залишається незаперечним – стільки королівських птахів в Ужгороді ще не було.

Сайт міста Ужгорода поцікавився у городян, що для них символізують лебеді на Ужі, а також дізнався, як потрібно доглядати за цими птахами, зокрема, чим їх годувати.

Для початку, йдемо на «рандеву» із білосніжними гостями. Зустрічаємо їх навпроти Драмтеатру. Якщо ще учора лебедів тут було більше двох десятків, то сьогодні уже всього-на-всього 13.

Підходимо ближче. Фотографуємо. Та ми на «зйомці» не одні.

«Які ж вони красиві, - говорить дівчина поруч і також «клацає» на камеру смартфона. – Цікаво, чому їх так багато? Ніколи ж такого не було… Але це класно. Хоч-коли можна прийти, полюбуватись, підкормити. Крім естетичного задоволення, лебеді приносять спокій».

І справді, дикі птахи зібрали навколо себе тільки позитивні емоції ужгородців.

Витративши усі запаси насіння, стоїмо ще декілька хвилин і йдемо берегом. Цікаво, що добра половина пернатих подалась за нами, очікуючи на чергову порцію їжі.

Ужгородцям лебеді подобаються. «Це красиво, - каже Олександр. – Навіть очей не відвести від цих лебедів. Головне, аби не полетіли від нас. Тому треба підкормлювати їх».

Застаємо за жвавою бесідою чоловіка та жінку. За словами Ірени та Мстислава, вони щойно розмовляли про лебедів:

«Ми щойно розмовляли стосовно того, чим можна підгодовувати лебедів. Знаємо, що хлібом не дуже можна, - розповідає жінка - Однак, чим можна, ми не знаємо. Тож подивимось в Інтернеті. У Ризі, до прикладу, є спеціальнийбудиночок, куди припливають лебеді, і їх кормить чоловік. Чому лебедів так багато? Кажуть, це  глобальне потепління, тож нехай буде так. Крім того, лебеді – це прекрасний антидепресант. От учора біля них стільки людей крутилось, дітвора гралась».

Зустрічаємо двох друзів – Дениса та Михайла.

«Вчора лебедів було десь 30, - розповідають школярі – Вони класні. Для нас це весело. Можливо, їх так багато тому, що вони розмножуються…»

Як бачимо, ужгородці дуже раді появі такої кількості лебедів на Ужі. Та не всі знають, чим потрібно їх кормити, та як з ними поводитись.

З цього приводу 0312.ua поспілкувався із кандидатом біологічних наук Людвігом Потішем.

«Різке збільшення кількості лебедів на Ужі пов’язане з тим, що позамерзали стоячі водойми, - розпочинає Людвіг Адальбертович - Найближче до нас – це озеро Земплінська Ширава. Були морози, лід скував поверхню, тож лебедям доводиться переходити на відкриті ділянки, де немає льоду. Одна із точок – це наш Уж. Такі міграції для них є цілком звичними. Тож велика кількість лебедів на Ужі – тимчасове явище. Якщо буде потепління, їх кількість зменшиться».

Біолог каже, що пернатих потрібно кормити зерновими продуктами. Хліб не є «смертельним», проте краще лебедям його не давати:

«Лебедів можна підкормлювати будь-якою зерновою сумішшю. Хліб, у принципі, можна би було, проте він містить масу добавок, що може призвести до розладу печінки. Можна давати лебедям порубану капусту, овочі, у цілому».

Цьогоріч на Ужі можна побачити чимало сірих лебедів. Це свідчить про їх юний вік.

«Чисто білим лебідь стає у віці після трьох років. Наразі важко вгадати, який вік «ужгородських» лебедів. Чим він «сіріший», тим молодший», - відзначає біолог.

За словами Людвіга Адальбертовича, у Польщі люди конфліктують із лебедями:

«Це один із найбільших птахів нашої фауни і по масі, і по розмаху крил. Цей птах є дуже агресивним, хоч і естетично дуже красивий. Лебеді уміють постояти за себе, тож особливої турботи з боку людини не потребують. Більше того вони можуть стати «жебраками»… Наприклад, у Польщі їх уже починають виганяти. Там вони постійно просять їжу, щипають людей, на дітей нападають. Це красивий, але непростий птах».

Виявляється, лебеді не є дружелюбними і часто вдаються до «кровопролиття».

«Під час зимівлі лебеді не конфліктують з іншими птахами. Але під час гніздування вони знищують усе на тій території, водоймі, де знаходяться. Поряд з лебедями можуть жити лише лиски – водно-болотні пташки».

Цікаві факти про лебедів від Людвіга Потіша:

- Зафіксовані факти, коли лебідь ударом крила ламав кістки хижим тваринам.

- Лебедю, для того, аби взлетіти, потрібен найдовший розбіг – 50-70 метрів. 

- Через Ужгород пролітають лебеді, які живуть на Дунаї. Цей факт є науково доведеним.

Нагадаємо, В Ужгороді на Ужі - 25 лебедів: фото.